10.3. 2021

O deštných pralesích, palmovém oleji v našich produktech a vůbec… Známe všichni primární, skutečné důvody kácení a úmyslného vypalování deštných pralesů a neneseme na něm i my nepřímý podíl?

 Dnes trochu obšírnější povídání O deštných pralesích, palmovém oleji v našich produktech a vůbec…
(Kdo dočte až dokonce, je hrdina :-))

  •       Velké rozhodování

Před počátkem zrodu naší společnosti ELEMA, zmasírovná kauzami o devastaci deštných pralesů a vymírání jejich zvířecích obyvatel kvůli hromadnému vysazování palmy olejné, jsem stála před ohromným problémem. Miluju zvířata i tuto Planetu a snažím se ze všech sil, v rámci svých možností, obojí chránit a být zodpovědná.

  •        Profesní znalost versus obava

Jako vystudovaný chemik jsem věděla, že palmový olej je v mýdlech z hlediska jejich kvality naprosto nenahraditelný a ačkoli mně zdravý rozum velel, že celý problém má i trochu jiný úhel, měla jsem obavy, jak se k šampónům a mýdlům s obsahem palmového oleje (přestože certifikovaného potvrzením, že se jedná o produkt z udržitelného zdroje), naši zákazníci postaví. Tímto Vám všem děkuji za zdravý přístup.

  •         Jsme jen lidi, snadno ovlivnitelní, ale sem tam, naštěstí, přeci jen vybočíme

Protože naprostá většina z nás, ač si to neradi připouštíme, jsme tzv. stádovým typem a necháme se lehce ovlivnit, rozhodla jsem se, že tentokrát vystoupím ze stáda a začnu schraňovat skutečné a podložené informace na toto téma a pokud zjistím, že bych používáním oleje z palmy olejné ohrožovala deštné pralesy a tím i naši planetu, raději mýdla vyrábět nebudu, neboť ani zdánlivý kompromis k palmovému oleji neznám.

  •        Když úplně a vší silou nenarazíme, jsme schopni se posunout a vidět věci kolem (i sebe) v jiném úhlu

A právě o tyto poznatky, informace a úvahy bych se s Vámi chtěla podělit, neboť díky nim jsem se sama posunula zas o kus dál a právě s nimi padlo zase kus mého ega a pokrytectví…

  •         Některé věci tušíme, ale úplně jim nevěříme, dokud s nimi nejsme napřímo konfrontováni

Nejvíce informací jsem načerpala přímo od zdroje, od své známé, která žila mnoho let s manželem mezi původními obyvateli v oblasti deštných pralesů Brazílie a Mexika. Aktivně se oba zapojili do hnutí pro zastavení devastace deštných pralesů a diskriminace původních obyvatel, žijících v této lokalitě a vynakládali nemalé vlastní prostředky k jejich ochraně. Povedlo se jim například, za dramatických okolností, alespoň dočasně ochránit jeden z mála místních zdrojů pitné vody, jehož otrava byla systematicky organizována z nejvyšších kruhů…
Stejně jako ostatní podobná hnutí, založená naivně na čistých úmyslech, i tito aktivisté byli nuceni před dvěma lety svou činnost oficiálně zastavit, po té co se odmítli nechat zkorumpovat vládními činiteli. Oba manželé pod nátlakem a hrozbou zemi opustili. Nyní pracují na dálku ze zahraničí, ale dle jejich slov je současná situace s úmyslně zakládanými požáry, drancováním deštných pralesů i omezováním práv a svobod tamních obyvatel více než zoufalá…

Známe všichni primární, skutečné důvody kácení a úmyslného vypalování deštných pralesů a neneseme na něm i my nepřímý podíl?

1. Nerostné bohatství pod půdou deštných pralesů (víte s určitostí, že nenosíte Vy, nebo někdo z vašich blízkých šperk právě    z tohoto zdroje?

2. Těžba vzácného dřeva z prakticky neobnovitelného zdroje k výrobě nábytku. (nemáte doma talisman či kus nábytku z ebenu, palisandru, mahagonu, teekového, santalového či  růžového dřeva a ani nepoužíváte tyto esenciální olejíčky či vonné tyčinky nebo vykuřovadla? Zde nutno podotknout, že i my používáme překrásně vonící olej z Růžového dřeva. Je to jen nahodile, když se nám podaří zajistit takový, který je produktem ze stromů, které samy popadaly a nám se poštěstí ho získat.)

3Budování nových infrastruktur (Nepatříte Vy nebo někdo z Vašich známých k fanouškům turistiky právě do těchto oblastí? A preferujete pohodlnější způsob cestování autem, s možností různých občerstvení, nebo pěšky s batohem a vlastní svačinou?)

4.Tzv. rychlozemědělství, neboli chov dobytka, který následný rok po vypálení části pralesa, díky živinám z popela, rychle přibývá na váze. Takto rychle a levně vyprodukované, nekvalitní maso se ihned exportuje do zahraničí, zejména do Evropy. (Víte s určitostí, že se na Vašich stolech nikdy neobjevilo maso právě z tohoto urychleného chovu?)

Ano, a na takto zplundrovaném území se pak vysazují nenáročné, rychlerostoucí rostliny, jako třeba palma olejná.

Mimochodem, věděli jste že

  • 90% produkce oleje z palmy olejné se používá jako bio palivo (aditivum) do pohonných hmot a jen 10% se využívá      v potravinářství a kosmetice?

  •  obnovitelnost vypálené či vytěžené části deštného pralesa trvá stovky až tisíce let, ovšem pouze za předpokladu, že člověk již do tohoto systému nezasáhne?

A zde můžeme začít rozjímat nad tím, kam až sáhá lidská bezohlednost a nadřazenost…

A nyní k samotné palmě olejné a jejímu bohatství…

Palma olejná roste doslova všude v tropech. Jde o rychle rostoucí plodinu, jejíž životnost je cca. 25 let. Místní obyvatelé využijí doslova každou její část. Nejdůležitější vývozní komoditou, převážně chudých států tropického pásma, je ale bezesporu palmový olej, známý od nepaměti a velmi oblíbený již např. ve starém Egyptě. Každý drobný rolník tropického pásma má na svém pozemku mezi ostatními stromy a rostlinami také palmy, o které se není třeba nikterak starat a přesto těmto lidem, bez použití jakékoli chemie, zajišťují po dlouhé generace, často jediný zdroj obživy.

A teď si představme situaci, že by v jediném okamžiku, všichni obchodníci stopli obchod s palmovým olejem.

Pár otázek k zamyšlení...      

Co by pak zajistilo příjem těmto lidem?

Nemůžeme zatracováním palmového oleje v potravinách a kosmetice poškodit maximálně právě tyto drobné rolníky?

Je možné bojkotováním palmového oleje v potravinách a kosmetice (což představuje 10% z celkové produkce) zabránit devastaci a plundrování deštných pralesů, nebo je to jen vysoká hra mocných, kteří se podílí právě na těch 90ti % produkce do pohonných hmot?

Je skutečně možné, když vytěsníme výrobky obsahující palmový olej, zabránit patologickému myšlení businessmanů a politiků, kterým plynou obrovské zisky, třeba právě z palmových plantáží vzniklých na místech vydrancovaných deštných pralesů?

Nemůže být válka proti palmovému oleji jako takovému, jen demagogií, stejně jako většina zaručených informací, které nám tento systém předkládá s cílem zmanipulovat masy lidí ve svůj nepochopitelný prospěch?

Není vše o tom, zapojit zdravý rozum a nenechat se vtáhnout do extrémů v jakémkoli směru?

Nedozrává v mnohých z nás čas na to, začít přemýšlet jinak, než nás nutí celý tento kolos?

Čím je pro nás palmový olej prospěšný?

Všude se mluví o oblibě palmového oleje vzhledem k jeho nízké kupní ceně. To ale dnes již neplatí, nebo aspoň ne v případě, že jde o olej, který není produktem palmových plantáží vysázených na místě bývalých deštných pralesů.
Palmový olej se těší oblibě lidí znalých, pro své jedinečné a ničím nenahraditelné vlastnosti:

  •  Nejvyšší obsah přírodního vitamínu E, vysoký podíl antioxidantů, vitamínů A,D,K, betakarotenu, coenzymu Q10         a vyvážené složení mastných kyselin
     
  •   Vyrábí se bez hydrogeneze (bez nebezpečných, rakovinotvorných trans mastných kyselin)
  •   Neobsahuje cholesterol, není geneticky modifikován, je bez obsahu pesticidů a herbicidů.

  • Je účinnou prevencí proti rakovině kůže

  •  Výrazně zvláčňuje, hydratuje, zpevňuje a regeneruje pleť, nezanáší póry

  •  Mýdlům a šampónům zajistí potřebnou tuhost, vyváženost a dokonalou čistící a hydratační schopnost, bez vysušování pokožky.

  • Vzhledem k bohatému obsahu mastných kyselin je bezpečnou cestou k přechodu na vegetariánství či veganství
A na závěr?

Děkuji a gratuluji všem, kteří dočetli až do konce. Věřím, že si každý sám za sebe vytvoří vlastní názor na věc a třeba Váš pohled ne jen na palmový olej získá trochu jiný rozměr…

 
Příště se budeme věnovat obdobnému problému v našich zeměpisných šířkách, který máme všichni na dosah…

Dana z ELEMY

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace