10.5. 2019

Divoké byliny si z velké části sbíráme sami. Šetrně a ohleduplně vůči přírodě. Dnes trocha povídání o kopřivě, bříze a borůvčí.

Letos již máme nasušené mladé kopřivy, březové listí a v omezeném množství i borůvkové listí.
Bylinky sbíráme v překrásných, čistých lokalitách hlubokých podkrkonošských lesů a používáme do našich přípravků i pro vlastní účely.
Prioritou při sběru je pro nás vždy udržitelnost byliny v dané lokalitě a ohleduplnost vůči přírodě.
Naše doporučení při sběru kopřivy dvoudomé:
Sbírejte holýma rukama mladé rostlinky nejlépe do proutěného košíku. Nejúčinnější jsou jarní mladé rostlinky. Nevytrhávejte kořeny a ve shluku vždy nechte několik rostlinek dorůst. Sušte zvolna na rozprostřeném prostěradle při pokojové teplotě. Skladujte nejlépe v plátěných nebo lněných pytlíkách.
Náš tip:
Při jarní detoxikaci nezapomeňte do jídelníčku zařadit kopřivovou polévku a špenát z jarních kopřiv.
Alespoň týden popíjejte pravidelně každý den po ránu čaj z čerstvých kopřiv (1polévková lžíce sušené kopřivy nebo dvě čerstvé rostlinky spařit 250ml horké vody, krátce louhovat a vypít ). Dále užívejte pocitově.
Udělejte si velmi účinný vlasový výluh (4 hrsti kopřivy zalijeme 2,5l studené vody a uvedeme k varu, odstavíme, necháme zchladnout na 30°C, opláchneme jím omyté, vlhké vlasy, vmasírujeme do pokožky a necháme volně uschnout)
Účinky Kopřivy dvoudomé: 
"Obyčejná" kopřiva je jednou z nejúčinnějších bylin vůbec. Čistí a silně detoxikuje organismus, je vhodná k hojení ekzémů, revmatu a artritidy, pomáhá při většině druhů alergií, při anemii (nedostatku železa) a poruchách krvetvorby, podporuje správnou funkci žlučníku, jater, sleziny žaludku, slinivky břišní a plic  a podporuje hojení orgánových poruch a nemocí. Ulevuje při zahlenění, zánětech močových cest, písku a kamenech v ledvinách, virových i bakteriálních infekcí, DNĚ a je vhodná i na bolesti hlavy. Snižuje hladinu cukru v krvi, má blahodárné účinky na vlasy a jejich pokožku, dodává energii při vyčerpanosti a únavě a odvádí přebytečnou vodu z těla a působí jako prevence civilizačních chorob.
Jak sbírat lístky Břízy bělokoré:
My sbíráme jarní lístky z březových náletů v mladém smrkovém lese. Přestože tyto břízky budou později vyřezány, postupujeme opatrně a z každé břízky otrháme šetrně jen několik lístků. Trvá to sice déle, ale stromek to nikterak neohrozí. Sušíme a skladujeme stejně jako kopřivu. Březovou mízu nesbíráme.
Náš tip:
Mladými pokrájenými březovými lístky dochuťte zeleninové saláty. 
Zařaďte účinný čaj z březových listů do svého pitného režimu, nejlépe mezi jídly (vrchovatá lžíce sušených nebo čerstvých lístků spařená 1/4l horké vody, louhovaná 5 minut).
Při účinné březové kůře na vlasy postupujte stejně jako u vlasového výluhu z kopřiv. Budete příjemně překvapeni. 
Účinky březového listí:
Jsou velmi podobné účinkům kopřivy, jen v jemnější verzi, výluh z březových listů účinně čistí vlasovou pokožku, příznivě podporuje růst a kvalitu vlasů a vlasových cibulek, eliminuje výskyt lupů. Pravidelné popíjení březového čaje výrazně snižuje hladinu cholesterolu v krvi.
Sběr lístků Brusnice borůvky:
Pokud budete při sběru opatrní, odmění se vám tato léčivka nadvakrát. Jednak účinkem a lahodnou chutí čaje z lístků a později bohatou úrodou velmi chutných a zároveň léčivých fialových bobulí. Při sběru lístků se zaštipují  opatrně a brzy z jara jen mladé konce větviček s čerstvými lístky pouze u vysokých divokých keříků. Keřík tak zkošatí a později bohatě plodí. Borůvčí pak sušíme a skladujeme stejně jako kopřivu a břízu.
Náš tip:
Na posílení zraku, při křečových žilách nebo při cukrovce si dopřejte časně z jara alespoň týdenní ozdravnou kůru v podobě čaje z borůvkových listků (vrchovatou čajovou lžičku čerstvých nebo sušených mladých konců borůvkových větviček s lístky zalijte 1/4 l horké vody, nechte 10minut louhovat a ještě teplé vypijte). A těšte se vyzrálé, ještě účinnější borůvky.
Účinky Brusnice borůvky:
Borůvčí a borůvky obsahují spoustu vitamínů a minerálních látek, především vitamín C, B2, B5, B6, provitamín A, železo, hořčík, vápník, mangan, měď, chrom a zinek. Pomáhají při všech poruchách zraku i ke snížení cholesterolu, zlepšují pružnost a průchodnost cév, jsou prevencí proti infarktu a mozkovým příhodám. Díky vysokému množství antioxidantů zpomalují proces stárnutí organismu a preventivně působí proti rakovině. Sušené borůvky i jejich lístky hydratují organismus a pomáhají při akutních průjmech a zánětech střev. Vyrovnávají hladinu cukru v těle, proto je Brusnice borůvka v jakékoli podobě vhodná pro pacienty s cukrovkou.

 


 












 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace